Breakout Program

  • Recommend
  • Tweet
  • Print
  • Email

With 5 tracks and 25 sessions, the  BIO Pacific Rim Summit Breakout program is designed to keep you on the cutting edge of industrial biotech. Please see the 2014 Breakout Program below: 

Breakout Session Tracks

Track 1. Feedstock Production and Utilization 

Track 2: Renewable Chemical Platforms 

Track 3: Advanced Biofuels and Biorefinery Platforms 

Track 4: Synthetic Biology, Algae and Marine Biotechnology 

Track 5: Technical and Research Presentations 

 

Track 1: Feedstock Production and Utilization

Sponsored by: Calysta

International Connectivity to Building a Bio-Based Products Industry
Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Bernadette McCabe, University of Southern Queensland
Bernadette McCabe, University of Southern Queensland
Robert Speight, Queensland University of Technology
Tom Browne, FP Innovations
Jack Sadler, University of British Columbia, Vancouver
 
Optimizing Waste Feedstocks to Advance the Bioeconomy
Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Tim Cesarek, Enerkem
Mark Riedy, Kilpatrick Townsend & Stockton LLP
Lene Lange, Aalborg University
Mohamed Leila, McGill University
 
Innovative Method for Increasing Biomass Availability
Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: James Hettenhaus, CEA Inc. 
James Hettenhaus, CEA Inc.
Sharon Lafferty Doty, University of Washington
Jay van Roekel, Vermeer Corporation
Julia Allen, Lux Research
Brandon Morrison, Duke Center for Sustainability & Commerce
 
Optimizing 2nd Generation Energy Crops
Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Yadhu Guragain, Kansas State University
Tim Brummels, Canergy
 
Advancements in Cellulosic Ethanol Technologies Driving Commercialization
Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Jason Michael Blake, Novozymes
Brittany Syz, Oberon Fuels Inc.
Martin Mitchell, Clariant
Jeff Scharping, ICM
 

Track 2: Renewable Chemical Platforms

The Pathway to Commercialization – Lessons Learned
Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Michael Krel, Sofinnova Partners
Mark Burk, Genomatica
Allen Barbieri, Biosynthetic Technologies
Michael Leavell, Amyris
 
Advancements in Renewable Chemical Manufacturing
Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: Cenan Ozmeral, Myriant Corporation
Cenan Ozmeral, Myriant Corporation
Kittipong Limsuwannarot, PTT Global Chemical
Olga Selifonova, Reluceo Holdings LLC
Jay Kouba, Glyce
Lisa Dyson, Kiverdi
 
Biobased Nylon in Asia
Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Lisa Kennedy, Genomatica
Lisa Kennedy, Genomatica
 
Strategy for Building Differentiated Renewable Chemicals
Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
J.F. van der Pol, Corbion
David Gogerty, Global Bioenergies
Maureen Cannon, Anellotech Inc.
Jose Laplaza, Verdezyne
 
What are the Performance Drivers for Biobased Product Producers?
Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Ron Buckhalt, United States Department of Agriculture
 

Track 3: Advanced Biofuels and Biorefinery Platforms

Spotlight on India: Advancing the Bioeconomy
Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Arvind Bhatt, Himachal Pradesh University
Debarati Paul, Amity University
Saima Shahzad Mirza, Lahore College for Women University
Inder Pal Singh, SBI BioEnergy Inc.
Narender Sharma, Kuantum Papers Ltd.
 
Converting GHG's to Achieving a Fuel and Climate Solution
Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Richard Altman, Commercial Aviation Alternative Fuels Initiative
David Anton, Joule
Josh Silverman, Calysta Inc.
Kasiviswanathan Muthukumarappan, South Dakota State University
 
Enhancing the Biorefinery through the Development of Innovative Enzymes and Yeasts
Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Danai Brooks, Dyadic International, Inc. 
Rodolfo Romero, Andritz
Kari Tapio Koivuranta, VTT Technical Research Centre of Finland
John McBride, Mascoma Corporation
Yoshiki Tsuchida, Honda R&D Co., Ltd.
 
Growing Your Company and Strategic Partners By Understanding the Complex Regulatory Structure
Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Ally LaTourelle, BioEconomy Partners, LLC
Glenn Doyle, U.S. Department of Energy, Bioenergy Technologies
David Glass, D. Glass Associates, Inc.
Michael Alt, Eastman Kodak Company
 
A Global Perspective on Growing the Bioeconomy
Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Timothy Ong, Malaysia’s National Innovation Agency 
Timothy Ong, Malaysia’s National Innovation Agency 
Enrica Bargiacchi, Consortium INSTM
Zainal Abu Kasim, Malaysian Biotechnology Corporation
Arno van de Kant, Bioprocess Pilot Facility B.V
George Sakellaris, Bioeconomy in Greece
 

Track 4: Synthetic Biology, Algae and Marine Biotechnology

Value Added Products from Algae
Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Han Chen, Algenetix Inc.
Weiwen Zhang, Tianjin University
Udaya Wanasundara, POS Bio-Sciences
Nick Nagle, National Renewable Energy Laboratory
 
Update on Research and Development of Marine Bio-Products in China
Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: David Guangyi Wang, Tianjin University
David Guangyi Wang, Tianjin University
Yuzhong Zhang, Shandong University
Qiwei Qin, Chinese Academy of Sciences
 
Genomic Development Tools
Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Eric Mathur, Yulex Corporation
Guri Roesijadi, Pacific Northwest National Laboratory
Marilyn Bruno, Aequor, Inc.
 
Algae Testbeds: Models for Accelerating Commercialization
Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Philip Pienkos, National Renewable Energy Laboratory
Philip Pienkos, National Renewable Energy Laboratory
John McGowen, Arizona State University
Rene Wijffels, Wageningen University and Research Centre
Kimberly Ogden, University of Arizona
Hiroyuki Mochizuki, University of Tsukuba
 
Innovation in Microbial Conversion Technologies
Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Nancy Kelley, Nancy J. Kelley & Associates
Nancy Kelley, Nancy J. Kelley & Associates
Sean O’Connor, Nucelis LLC
Nagib Ward, Deinove S.A.
Eric Althoff, Arzeda
Helge Zieler, Primordial Genetics Inc.
 

Track 5: Technical and Research Presentations

Industrial Biocatalysis Development
Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
David Ager, DSM ChemTech R&D BV
Catalina Giraldo-Estrada, EAFIT University
Sergio Trejo-Estrada, Instituto Politecnico Nacional
 
New Developments in Pre-Treatment Processes
Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Alex Baker, Leaf Resources Ltd.
Barry Wortzman, GreenField Specialty Alcohols Inc.
Victoria Gonzalez, Glucan Biorenewables LLC
Brian Cooper, Hazen Research, Inc.
 
Leading Pre-Treatment Technologies for Production of Fuels, Chemicals and Feed
Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Charles Wyman, University of California Riverside
Charles Wyman, University of California Riverside
Bruce Dale, Michigan State University
Michael Ladisch, Purdue University
 
Feedstock Flexibility and Product Diversity
Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Lee Walko, Omni Tech International 
Todd Pray, Lawrence Berkeley National Lab
Jayant Sawant, Praj Industries Ltd.
Yinhua Wan, Institute of Process Engineering, CAS
 
Technical Improvements in Industrial Fermentation
Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Donald Glatz, Koch Modular Process Systems, LLC 
Harold May, Marine Biomedicine & Environmental Science Center, Medical University of South Carolina
Zack Storms, University of Alberta
Edi Eliezer, BioPrizM
Joachim Venus, Leibniz-Institute for Agricultural Engineering Potsdam-Bornim (ATB)