Close

taxonomy for: Pac Rim Summit

Workshop Presentations

BIO Pacific Rim Summit workshops are designed for specific and focused discussions on business or technical information. 

Revised Myriad Guidance from the USPTO – Now What is Patentable?

A panel of industry and academic experts will explore legal, policy and business implications of the Myriad decision, the USPTO guidance on patentable subject matter under Myriad issued earlier this year, and the revised Myriad guidance expected from the USPTO later this year.  The deep international divide regarding what forms of biotechnology innovation are now patentable will also be discussed.  Finally, the panel will explore strategies for developing commercially valuable patent protection of nucleic acids and protein sequences today, as well as tomorrow under the expected revised Myriad guidance.      

Sponsored By: 

Moderator: Mark Benedict, Knobbe Martens
Panelists:
Hans Sauer, BIO
Jason Jardine, Knobbe Martens
Teresa Spehar, Synthetic Genomics 

 

Conferences and Events: 

Breakout Program

Please see the 2014 Breakout Program below:

Breakout Session Tracks

Track 1. Feedstock Production and Utilization 

Track 2: Renewable Chemical Platforms 

Track 3: Advanced Biofuels and Biorefinery Platforms

Track 4: Synthetic Biology, Algae and Marine Biotechnology

Track 5: Technical and Research Presentations

 

Track 1: Feedstock Production and Utilization

 

International Connectivity to Building a Bio-Based Products Industry

Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Murray McLaughlin, Bioindustrial Innovation Canada
Robert Speight, Queensland University of Technology
Tom Browne, FP Innovations
Jim Wynn, Michigan Biotech Institute

Optimizing Waste Feedstocks to Advance the Bioeconomy

Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: Tim Cesarek, Enerkem
Tim Hitchman, DSM
Mohamed Leila, McGill University
Brittany Syz, Oberon Fuels Inc.

Innovative Method for Increasing Biomass Availability

Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Julia Allen, Lux Research
James Hettenhaus, CEA Inc.
Sharon Lafferty Doty, University of Washington
Jay van Roekel, Vermeer Corporation
Brandon Morrison, Duke Center for Sustainability & Commerce

Optimizing 2nd Generation Energy Crops

Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Daniel Erasmus, NexSteppe
Yadhu Guragain, Kansas State University
Kelly Novak, USDA/Farm Service Agency

Advancements in Fuel Technologies Driving Commercialization

Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Martin Mitchell, Clariant
James Croonenberghs, Novozymes
Jeff Scharping, ICM
Inder Pal Singh, SBI BioEnergy Inc.
Lisa Mortenson, Community Fuels

Track 2: Renewable Chemical Platforms

The Pathway to Commercialization – Lessons Learned

Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: John Shaw, Itaconix
Denis Lucquin, Sofinnova Partners
Mark Burk, Genomatica
Allen Barbieri, Biosynthetic Technologies
Michael Leavell, Amyris

Advancements in Renewable Chemical Manufacturing and Commercialization

Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: Cenan Ozmeral, Myriant Corporation
Olga Selifonova, Reluceo Holdings LLC
Greg Keenan, Penford
Chris Cassidy, USDA Rural Development

The Future of Renewable Chemicals

Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Carolyn Fritz, Allylix
Karl Sanford, DuPont
Markus Pompejus, BASF 
Timothy Staub, Green Biologics

Strategy for Building Differentiated Renewable Chemicals

Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Bill Baum, Genomatica
J.F. van der Pol, Corbion
David Gogerty, Global Bioenergies
David Sudolsky, Anellotech Inc.
Jose Laplaza, Verdezyne

What are the Performance Drivers for Biobased Product Producers?

Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Marie Wheat, USDA
David Saltman, Malama Composites
Christian Johnson, Bio Fiber Solutions International
Leif Christoffersen, Yulex

Track 3: Advanced Biofuels and Biorefinery Platforms

Spotlight on India: Advancing the Bioeconomy

Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Arvind Bhatt (1), (2), Himachal Pradesh University
Debarati Paul, Amity University
Saima Shahzad Mirza, Lahore College for Women University
Narender Sharma, Kuantum Papers Ltd.

Converting GHG's to Achieving a Fuel and Climate Solution

Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: Kasiviswanathan Muthukumarappan, South Dakota State University
Richard Altman, Commercial Aviation Alternative Fuels Initiative
Dan Robertson, Joule
Josh Silverman, Calysta Inc.
Kasiviswanathan Muthukumarappan, South Dakota State University

Enhancing the Biorefinery through the Development of Innovative Enzymes and Yeasts

Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Danai Brooks, Dyadic International, Inc. 
Rodolfo Romero, Andritz
Kari Tapio Koivuranta, VTT Technical Research Centre of Finland
John McBride, Mascoma Corporation
Yoshiki Tsuchida, Honda R&D Co., Ltd.

Utilizing Strategic Partnerships to Grow Your Business

Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Glenn Doyle, U.S. Department of Energy, Bioenergy Technologies
Ally LaTourelle, BioEconomy Partners, LLC
David Glass, D. Glass Associates, Inc.
Michael Alt, Eastman Kodak Company
Mark Riedy (1), (2), Kilpatrick Townsend & Stockton LLP

A Global Perspective on Growing the Bioeconomy

Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Zainal Abu Kasim, Malaysian Biotechnology Corporation
Enrica Bargiacchi, Consortium INSTM
Arno van de Kant, Bioprocess Pilot Facility B.V

Track 4: Synthetic Biology, Algae and Marine Biotechnology

Value Added Products from Algae

Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Dominick Mendola, UCSD/Scripps Institution of Oceanography
Amy Curran, Algenetix Inc.
Weiwen Zhang, Tianjin University
Rick Green, POS Bio-Sciences
Philip Pienkos, National Renewable Energy Laboratory

Update on Research and Development of Marine BioBased Products

Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: David Guangyi Wang, Tianjin University
David Guangyi Wang, Tianjin University
Yuzhong Zhang, Shandong University

Genomic Development Toolsand its IP Protection

Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Martha Marrapese, Keller and Heckman LLP
Eric Mathur, Yulex Corporation
Guri Roesijadi, Pacific Northwest National Laboratory
Konrad Sechley, Gowlings Lafleur Henderson, LLP

Algae Testbeds: Models for Accelerating Commercialization

Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Philip Pienkos, National Renewable Energy Laboratory
Philip Pienkos, National Renewable Energy Laboratory
John McGowen, Arizona State University
Guido Breuer, Wageningen University and Research Centre
Kimberly Ogden, University of Arizona
Makoto Watanabe, University of Tsukuba

Innovation in Microbial Conversion Technologies

Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: Nancy Kelley, Nancy J. Kelley & Associates
Nancy Kelley, Nancy J. Kelley & Associates
Sean O’Connor, Nucelis LLC
Nagib Ward, Deinove S.A.
Eric Althoff, Arzeda
Helge Zieler, Primordial Genetics Inc.

Track 5: Technical and Research Presentations

Industrial Biocatalysis and Antifoulant Development

Session 1: Monday, December 8 8:30am-10:00am
Moderator: Jonathan Burbaum, ARPA-E, DOE
David Ager, DSM ChemTech R&D BV
Catalina Giraldo-Estrada, EAFIT University
Sergio Trejo-Estrada, Instituto Politecnico Nacional
Marilyn Bruno, Aequor, Inc.

New Developments in Pre-Treatment Processes

Session 2: Monday, December 8 10:30am-12:00pm
Moderator: Ali Manesh, American Science and Technology Corp
Alex Baker, Leaf Resources Ltd.
Regis Benech, GreenField Specialty Alcohols Inc.
Jeff Fornero, Glucan Biorenewables LLC

Leading Pre-Treatment Technologies for Production of Fuels, Chemicals and Feed

Session 3: Monday, December 8 2:30pm-4:00pm
Moderator: Charles Wyman, University of California Riverside
Charles Wyman, University of California Riverside
Bruce Dale, Michigan State University
Michael Ladisch, Purdue University

Feedstock Flexibility and Product Diversity

Session 4: Tuesday, December 9 2:00pm-3:30pm
Moderator: Pramod Kumbhar, Praj Industries Ltd.
Lee Walko, Omni Tech International 
Todd Pray, Lawrence Berkeley National Lab
Yinhua Wan, Institute of Process Engineering, CAS
William Bardosh, Terra Verdae BioWorks

Technical Improvements in Industrial Fermentation

Session 5: Tuesday, December 9 4:00pm-5:30pm
Moderator: David Weiner, BASF Enzymes LLC
Donald Glatz, Koch Modular Process Systems, LLC 
Harold May, Marine Biomedicine & Environmental Science Center, Medical University of South Carolina
Zack Storms, University of Alberta
Edi Eliezer, BioPrizM

Missed the deadline to speak at the 2014 Pacific Rim Summit? Join us for the 2015 BIO World Congress in Montreal! Click here to learn more and to submit an abstract for the Breakout Program. 

 

Conferences and Events: 

2014 Presentations

The 2014 presentations from the Pacific Rim Summit on Industrial Biotechnology and Bioenergy are now available by using the below links. 

Please note: Presentations are only available to registered attendees. Registered attendees should have received the  password in an email, if you have not received this please email Katie Deline kdeline[at]bio.org.

Breakout Presentations

Workshop Presentations

 

Conferences and Events: 

BIO Announces Winner of the Inaugural Rosalind Franklin Award